Popüler Sağlıklı Yaşam Mitleri

Sağlıklı yaşama daha doğru yollarla ulaşabilmeniz için Cosmo, popüler sağlık mitlerini gözden geçiriyor.

Giriş Tarihi: 30.12.2019 07:45 Güncelleme Tarihi: 30.12.2019 07:45

Formda kalmak için nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Günde beş öğün meyve ve sebze tüketmekten 10 bin adım atmaya herkesin içselleştirdiği sağlıklı yaşam yöntemleri bilimsel araştırmalar tarafından ne derece destekleniyor? Sağlıklı yaşama daha doğru yollarla ulaşabilmeniz için Cosmo, popüler sağlık mitlerini gözden geçiriyor.

Derleyen İlayda Orhan

Günde kaç adım atmalı, ne kadar kalori almalı, ne kadar meyve ve sebze tüketmeliyiz? Bu konularda sıkça duyduğumuz sağlık mitleri var ama ya kilomuz, yaşımız, genel sağlığımız? Tabii ki bunlar da konuyla yakından ilintili! Tam da bu yüzden sıkça duyduğumuz sağlık mitlerinin izini sürdük; kaynaklarını araştırdık ve güncel bilgileri derledik. Bu mitleri uygulamaya geçmeden önce mini araştırmamıza mutlaka göz atın!

BEDEN KİTLE İNDEKSİNİZ (BKİ) SAĞLIKLISINIZ DİYORSA SAĞLIKLISINIZ
MITIN DAYANAĞI
BKİ ölçeği 1800'lü yıllarda yaratıldı. Kilonuzu (kilogram) boyunuza (metre) bölerek hesaplayabileceğiniz BKİ, 18.5-24.9 arasındaysa sağlıklı kiloda sayılırsınız.

ASLINDA...
BKİ hesaplamalarına göre "obez" olan bireylerin yarısının aslında sağlıklı olduğu ortaya çıktı. "Bel-kalça oranı, kiloboy oranından daha doğru bir ölçüm" diyor genetik ve hormon araştırmalarında önde gelen GC BioSciences şirketinin CEO'su Calum Gore.

ÖNERİMİZ
Bel-kalça oranınızı bulmak için bel çevrenizi kalça çevresine bölün. 0.80 ve altı sağlıklı kabul edilir ancak doğruyu söylemek gerekirse vücudunuzu en iyi siz tanıyorsunuz ve neyin sizi daha iyi hissettirdiğine siz karar vermelisiniz.

GÜNDE BEŞ ÖĞÜN MEYVE SEBZE YİYİN
MITIN DAYANAĞI
Günde 400 gram meyve-sebze yemek kalp hastalıklarına, felce, kansere ve obeziteye karşı korur.

ASLINDA...
Sadece beş öğün mü? İki katına çıkın. Imperial College London'da yapılan araştırmaya göre günde 800 gram meyve-sebze yemek hastalık risklerini azaltmak konusunda çok daha etkili.

ÖNERİMİZ
Meyveler şeker içerdiğinden, daha çok sebze ağırlıklı beslenmeye çaba harcayın. Mümkünse mevsimine uygun sebzeler tüketin. Neden mi? Çünkü mevsimi olan sebzeler size daha fazla besin kaynağı verir.

Kadınlar Günde 2000 Kalori ALmalı
MITIN DAYANAĞI

Medical Aspects of Food Policy Komitesi tarafından yazılan 1991 raporu.

ASLINDA...
İngiltere Halk Sağlığı Kurumu, 2017'de kadınların kahvaltıda 400, öğle ve akşam yemeklerinde 600'er, ara öğünlerde ise 200 kalori almayı hedeflemesi gerektiğini açıkladı. Bu, toplam 1800 kalori demek. Kurum, 2000'in halen doğru sayı olduğunu ancak insanların genelde tükettikleri besinlerin kalori değerini olduğundan daha az hesapladıklarını, bu nedenle 1800'ün yeterli rakam olduğunu belirtiyor.

ÖNERİMİZ
Boy, kilo ve egzersiz sıklığını göz önünde bulundurmadığından bu biraz kaba bir rakam. Size özel kalori tüketiminin ne olduğunu merak mı ediyorsunuz? O halde Schofield Denklemi'ni kullanmalısınız. İlk olarak Bazal Metabolizma Hızınızı (BMR) hesaplamalısınız. Eğer 18-29 yaşları arasındaysanız, kilonuzu 14.8 ile çarpıp 487 ekleyin. 30 yaşından büyükseniz kilonuzu 8.3 ile çarpıp 846 ekleyin. Elde ettiğiniz sayı BMR'ınız olacak. Şimdi egzersiz seviyenize bakın: Eğer çok aktif değilseniz BMR'ınızı 1.4 ile çarpın. Orta seviyede egzersiz yapıyorsanız 1.6 ile, çok aktif biriyseniz 1.9 ile çarpın. Örneğin 22 yaşında, 63 kiloda, haftaya üç kez egzersiz yapan ve çalışan bir bireyseniz günlük kalori alımınız 2271 olmalı.

GÜNDE EN FAZLA 20 GRAM DOYMUŞ YAĞ TÜKETİN
MITIN DAYANAĞI

90'lı yıllarda fazla doymuş yağ tüketimi ve kalp rahatsızlıkları arasında güçlü bir bağlantı bulunması üzerine doymuş yağdan herkes korktu. İngiltere Sağlık Departmanı, doymuş yağın günlük gıda tüketiminin yüzde 11'inden az olması gerektiğini söyledi.

ASLINDA...
O yüzde 11'lik kesim aslında 20 gram anlamına geliyor. Bu miktar bize biraz fazla ve sağlıksız geliyor. Kafaları daha da karıştırmak için "American Journal of Clinical Nutrition" dergisi, 90'lı yıllarda yapılan araştırmadan sonra doymuş yağ ve kalp rahatsızlıkları arasında herhangi bir bağlantı bulamadı. <

ÖNERİMİZ
Kesin olarak bildiğimiz şey, trans yağların sağlığınıza zararlı olduğu. Pastalarda, margarinlerde ve dondurulmuş pizzalarda bulunan trans yağ, kötü kolesterolünüzü yükseltirken yağ yakıcı iyi kolesterolünüzü düşürür.

GÜNDE 10 BİN ADIM ATMAYI HEDEFLEYİN
MITIN DAYANAĞI

Günde 10 bin adım atarak genel formunuzu korurken fazla kilolarınızdan kurtulursunuz.

ASLINDA...
Bu masal 60'lı yıllarda adım sayaç ürünlerini pazarlamak isteyen Japon bir firma tarafından yaratıldı.

ÖNERIMIZ
Tabii ki yürüyüş yapmak hafif egzersiz arayanlar için ideal ancak Ulusal Sağlık Hizmeti, "Aktif 10" fikrini öneriyor. Yani günde 10 dakika tempolu yürüyüş yaparak nabzınızı yükseltmek. Araştırmalar bunun erken ölüm riskini yüzde 15 azalttığını gösteriyor. Mey veler şeker içerdiğinden daha çok sebze ağırlıklı beslenmeye çaba harcayın ve mevsimine uygun sebzeler tüketin.

BİZE ULAŞIN