Pesketaryen diyeti hakkında merak edilenler

Son günlerde adı sıkça duyulan ve ünlülerin de uygulayarak kilo verdiği pesketaryen diyeti hakkındaki bilgiler araştırılmaya başlandı. Kilo vermek için farklı farklı diyetleri uygulayanlar pesketaryen diyetinin içeriğini ve uygulayıp uygulayamayacağını merak ediyor.

Giriş Tarihi: 07.02.2020 13:30 Güncelleme Tarihi: 07.02.2020 13:31

Vejeteryan diyete benzetilen fakat ondan farklı olan pesketaryen diyetini sizler için derledik. Başarılı ve güzel oyuncu İrem Helvacıoğlu'nun pesketaryen diyeti ile 20 kilo verdiğini, kilosunu bu diyete borçlu olduğunu söylemesinden sonra oldukça ilgi çekti.

PESKETARYEN DİYETİ NEDİR?

Et ve tavuk yemekleri gibi kırmızı ve beyaz etleri yememeği fakat su ürünlerini tüketmeyi içeren bir diyettir. Yani balık ürünlerine odaklı bir diyet diyebiliriz. Başta balık olmak üzere su ürünlerini sevenlerin hoşuna gideceği ve kolaylıkla yapabileceği bir diyet şekli diyebiliriz.

Balık çeşitlerinin omega 3 ve vitamin, mineral yönünden sağlığa ne kadar faydalı olduğunu biliyoruz. Yanında taze salatalar ve sebzeler de tüketebiliyorsunuz. Ayrıca yumurta ve peynir tüketmek de serbest. Beslenmenizde tahıl, baklagiller ve karbonhidratlara da belli oranlar dahilinde yer verebiliyorsunuz.

Balıkla birlikte sebze ve yeşillikler tüketildiği için sindirim ve bağırsak sağlığına iyi geliyor, kolayca kilo vermenizi sağlıyor. Kırmızı etin sık tüketmesinden dolayı oluşan kolestrol ve kalp hastalıklarından korunmuş oluyorsunuz. Zihinsel olarak da omega 3'ün faydaları var, depresyonu ve unutkanlığı önlüyor.

BİZE ULAŞIN