Koronafobiden korunmak için 5 önemli öneri

Corona virüsünün hayatımıza dahil olmasıyla birlikte korkular daha da ön plana çıkmaya başladı. Tüm gün eve kapanmak ve corona virüsüne yakalanma korkusunu taşımakla bir araya gelince koronafobi de yaygınlaşmaya başladı.

Giriş Tarihi: 19.03.2020 18:19 Güncelleme Tarihi: 19.03.2020 18:29

Peki koronafobi nedir? Psikolojik bir rahatsızlık olan koronafobi, kişinin günlük hayatını olumsuz yönde etkiliyor. Hijyen konusunda daha takıntılı hale gelmenin yanı sıra sosyal izolasyonla birlikte panik, endişe gibi duygular ön plana çıkıyor. Peki koronafobiden korunmak için neler yapılabilir?

TEMİZLİK TAKINTISINI BIRAKIN

Hijyen konusunu dengelemeye özen göstermelisiniz. Günlük olarak en çok vakit geçirdiğiniz ve dokunduğunuz alanları temiz tutmanız yeterlidir. Elinizle sürekli çamaşır suyu ve dezenfektanlarla gezmenin yarardan çok ellerinize ve solumanızdan dolayı sağlık olarak kötü etkileyeceğini bilmelisiniz. Ellerinizi gün içerisinde birkaç kez ve en az 20 saniye yıkamanız yeterlidir. Sürekli elinizi suda tutmak yıpranmasına neden olacaktır. Ellerinizi bol bol nemlendirmeyi de unutmalı ve rahat olmalısınız.

DOĞRU HABER KAYNAKLARINA BAKIN

Bu süreçte evde zaman geçirildiği için sosyal medyayla da iç içe olmak kaçınılmaz. Sosyal medyanın size zarar değil yarar getirmesi için çabalamalısınız. Duyduğunuz her haber doğru değildir ve psikolojinizi kötü anlamda etkileyecektir. Her duyduğunuz, herkesin yazdığı şeylere inanmaktan vazgeçerek güvenilir haber kanallarını takip etmelisiniz. Sürekli haber içerisinde gezinmektense online kitap okumak, bulmaca çözmek, dizi izlemek, müzik dinlemek gibi sizi rahatlatıcı aktivitelere yönelmenizi öneririz.

FELAKET SENARYONLARINDAN UZAKLAŞIN

Evde durduğunuz sürede boyunca sürekli düşünmek sizi psikolojik olarak yıpratacaktır. Kafanızda devamlı felaket senaryoları kurmak paniğinizi arttıracak ve panik atak gibi tedavisi daha da zor olan psikolojik rahatsızlıklara sebep olacaktır. Corona virüsüyle ilgili yeterli bilgiyi arkadaşlarınızdan ya da akrabalarınızdan alamazsınız isterseniz bir sağlık çalışanına danışarak doğru bilgileri edinerek beyninizi rahatlatabilirsiniz. Sizi konuşmalarıyla etkileyen kişilerle aranıza en azından bu süreçte mesafe koymalısınız.

VİRÜSÜ FIRSATA ÇEVİRİN

Evde kendinizi hapishanede hissetmek yerine bu durumu bir fırsata çevirin. Yapmak isteyip de zaman bulamadığınız şeylere yönelin. Sevdiğiniz hobileri yapma fırsatını artık bulduğunuzun farkına varın. İstediğiniz dizileri, filmleri izleyin, denemek istediğiniz yemek tariflerini yapın, biriken kitaplarınızı okumak için zamanı planlayın. Bazen hiçbir şey yapmadan uzanıp, sessiz bir yerde dinlenmek bile iyi gelecektir. Bir de evinizde meditasyonunuzu, yoganızı ya da pilatesinizi yaptığınızda kendinizi daha iyi hissettiğinizi göreceksiniz.

UZAKTAN SOSYALLEŞİN

Sosyal izolasyonda olsanız da bu sevdiklerinizle görüşmeyeceksiniz anlamına gelmiyor. Pek çok sosyal uygulamadan sevdiklerinizle görüşmeniz mümkün. Yazılı, sesli ya da görüntülü konuşma yaparak kendinizi mutlu hissedeceksiniz. İsterseniz arkadaş grubunuzla toplu bir konuşma da yapabilir ve sanki birlikteymişçesine sohbet edebilirsiniz. Unutmayın koronafabi sadece beyninizin oynadığı bir oyundur ve siz buna izin vermeyerek onu yenebilir ya da hiç yakalanmadan kurtulabilirsiniz. Bunun için olaylara pozitif bakmak en doğrusudur.

BİZE ULAŞIN