olma sanatı

Sosyal medyanın günümüzdeki en parlak yıldızı olduğu iddia edilen Kylie Jenner henüz ilk telefonunu bile almamışken Shay Mitchell, milyonlarca takipçisiyle sosyal medyanın her mecrasında fırtınalar estiriyordu. Pretty Little Liars’ın güzel yıldızı Snapchat, Facebook ve Twitter’daki başarısıyla günümüzün en etkili isimlerinden biri haline geldi. Hem televizyon ekranının hem dijital dünyanın başarılı ismiyle tanışmaya hazır mısınız?

Giriş Tarihi: 06.01.2017 11:26 Güncelleme Tarihi: 09.01.2017 15:25

HEATHER COCKS VE JESSICA MORGAN (THE FUG GIRLS)
FOTOĞRAFLAR JAMES MACARI
MODA DİREKTÖRÜ AYA K ANAI
DERLEYEN REYHAN GÜNEŞ

Los Angeles Griffith Park'ta 'layız. Shay de benim gibi havanın güzelliği karşısında kayıtsız kalamıyor ve "Aslında tam şu an paraşütle atlamak isterdim" diyor. Tabii ikimiz de Sevimli Küçük Yalancılar'ın (Pretty Little Liars) yapımcılarının onun kendisini uçaktan atmasını onaylamayacağını biliyoruz. Çünkü Shay'in dizide canlandırdığı karakter oldukça kritik öneme sahip. Ancak Shay, zaman zaman ortaya çıkan adrenalin tutkusunun önüne geçemiyor. "Korkudan dizlerimin titremesine neden olan şeyleri yapmayı seviyorum" diyor. 29 yaşındaki Shay, beş yılın ardından bu ünlü dizinin senaryosunun lise ortamından uzaklaşmasından mutlu. "Artık o lise sırasına oturmak zorunda kalmamak beni rahatlatıyor. Okul hayatımın iyi geçtiğini söyleyemeyeceğim" diyor. Filipinli anne, İskoçya-İrlanda kökenli babanın kızı olarak Mississauga, Kanada'da dünyaya gelmiş. 10 yaşındayken ailesiyle Vancouver'a taşınmış. Bu dönemde okul arkadaşları tarafından dışlanmış. "Filipin kökenli olmaktan utanıyordum. İnsanlar 'Annen bebek bakıcısı mı' diye soruyordu. İçimden öfkeyle, "Hayır değil! Ama olsa bile bebek bakıcılığının ne kadar zor olduğunu biliyor musun' diyordum." Bu dönemi atlatıp liseye başladığındaysa tuvalette tek başına yemek yemesine neden olan kız grubuna benzemek ve ortama uyum sağlamak adına saçlarını sarıya boyatıp mavi lens takıyormuş. "Beni görmedikleri zaman benimle uğraşmayı bırakıyorlardı. Bu yüzden hiç kantine gitmezdim."

Shay artık lisede dışlanan kız olmaktan çok uzakta. Haftanın her günü, her saati hatta her dakikası karşımızda. Twitter, Facebook, Instagram ve Youtube'daki takipçi sayısı 20 milyonu geçmiş durumda. Hem günlük hayatını (Los Angeles trafiği) hem de eğlencenin tam gaz olduğu anları (Hawaii seyahati gibi) paylaştığı Snapchat hesabında ise yaklaşık iki milyon takipçisi var. Ancak bu konuda açıklığa kavuşturmak istediği iki şey var: Shay, öncelikle paylaştığı içeriklerin tam olarak gerçek hayatını yansıtmadığını herkesin bilmesini istiyor: "İnsanlar, harika bir hayatım olduğunu söylüyor. Evet, ama zaten günüm kötü geçiyorsa herhangi bir şey paylaşmıyorum. İnsanlar benim göstermek istediklerimi görüyor" diyor. Onu rahatsız eden diğer konuysa insanların sosyal medyaya bakışı. Çünkü o bunu işi olarak görüyor. Pretty Little Liars hesabının Twitter'da paylaştıkları beğeni ve paylaşım rekoru kırarken Shay, bunu avantaja çevirmiş ve Emily Fields karakterini geride bırakan bir sosyal medya kimliği oluşturmayı başarmış. "İnsanların Emily kadar gerçek beni de tanımasını istedim. Shay Mitchell markasını oluşturmak benim için bu yüzden önemliydi" diyor.

TİTİZ VE BAŞARILI
Shay, tüm sosyal medya hesaplarını pazarlamacı titizliğinde yönetiyor. Takipçilerinin ne istediğini biliyor ve Kevin Hart ve The Rock gibi sosyal medya ilahlarının neler yaptığını gözlemliyor. Yani aslında Shay, kendi kendinin CEO'su olmayı başarmış bir kadın. "Sosyal medyayı ciddiye alıyorum. Orası benim kendimi özgürce yansıtabildiğim bir platform. Olmadığım biri gibi davranmak bana göre değil." Shay, tüm bu stratejinin meyvelerini toplamaya başlamış bile. Önümüzdeki yıl vizyona girecek Mother's Day filminde Jennifer Aniston'ın çocuklarının üvey annesi olarak kamera karşımıza çıkacak.

Filmin fragmanı hakkında konuşmak bile onu gülümsetmeye yetiyor: "Annemi aradım ve 'Anne, inanabiliyor musun Jennifer Aniston ve Julia Roberts benim kim olduğumu biliyor!' dedim." Aniston gibi hem sektörün yıldızı olup hem de mütevaziliğini bu derece koruyan biriyle tanışmak onu çok etkilemiş: "Çalıştığı ekibe bu derece saygılı davrandığını görmek inanılmazdı. Bence günün sonunda önemli olan meyve tabağınızı getiren veya saçınız ve makyajınızı yapan ekibe nasıl davrandığınızdır." Bu konuda hassas olmasının temelinde Pretty Little Liars'a başlamadan önce kendisinin de hizmet sektöründe çalışması yatıyor. Toronto'da yaşadığı dönemde gündüz seçmelere katılırken gece garsonluk yapıyormuş. "Gece kulüplerinde çalışan garsonlara büyük saygı duyuyorum. Çok zor bir iş yapıyorlar. Ben o dönemde 'Çok güzelsin. Neden çalışıyorsun' diyen onlarca yaşlı erkekle karşılaştım. Kimsenin bana bu şekilde davranmasını istemiyordum. Onlara 'Çalışıyorum çünkü günün birinde kendimi senin gibi bir erkeğin yanında bulmak istemiyorum' demek istiyordum" diyor.

İLİŞKİDEN BEKLENTİLERİ
Nasıl biriyle birlikte olmak istediğini sorduğumda, "Snapchat'in ne olduğunu bilmeyen biriyle... Sosyal medyanın kadınlar için olduğunu düşünüyorum. Telefonuna bakıp duran erkektense ormanda odun kesen erkeği tercih ederim" diyor ve ilişkinin henüz başındayken karşısındakini sosyal medya konusunda uyardığını söylüyor: "Hayatıma giren erkeğe, 'Yaşadıklarımızı sosyal medyada paylaşmayacağım. Yan yanayken önemli olan tek şey, o an birlikte olmamızdır' diyorum. Bu konuda anlaşamadığım biriyle asla ilişkiye başlamam" diyor. Shay, evrenin kendine has işleyişi olduğunu biliyor. Bu yüzden kaderin onu götüreceği yere gitmeye hazır. "Ajansımdan telefon bekleyerek, mecburiyetten istemediğim projeleri kabul ederek mutsuz yaşamak istemiyorum. Açıkçası Oscar kazanmak gibi bir hedefim yok" diyor. Kendi işini kurup milyonları peşinden sürüklemeye devam etmek istiyor. O gelecekte kendi işinin patronu olmayı planlıyor ve aslında dijital ortamdaki başarısı aslında hayal ettiği geleceği yaşadığını hepimize gösteriyor.

BİZE ULAŞIN