"İşimi geri aldığım için çok mutluyum"

Doping yaptığı gerekçesiyle aldığı 15 aylık men cezasında sona yaklaşan Maria Sharapova, “Gerçeğin anlaşılması için çok uğraştım. Hâlâ dünyanın en iyi tenisçisi olacak motivasyona sahibim” diyor.

Giriş Tarihi: 05.04.2017 12:13 Güncelleme Tarihi: 05.04.2017 12:13

Yasaklı madde kullandığı için iki yıl maçlardan men cezası alan, daha sonra bu cezası 15 aya indirilen , 26 Nisan'da kortlara dönüyor. Rus tenisçi, doping skandalının ardından ilk kez Stuttgart Açık Tenis Turnuvası'nda korta çıkacak. Yasaklı meldonium maddesini kullandığı için aldığı cezanın ardından sıkıntılı günler geçiren ve ünlü markalarla anlaşmaları peş peşe iptal edilen Sharapova, "İşimi geri aldığım için çok mutluyum" diyor. 19 Nisan'da 30 yaşına girecek olan güzel tenisçi, The Guardian'a konuştu:

Günlük işime geri dönmüşüm gibi hissediyorum. Bu süreçte gerçeğin ortaya çıkması için çok mücadele ettim. Men cezamın azaltılmasının beni temize çıkardığını ve haklılığımı gösterdiğini düşünüyorum.

Geçtiğimiz yıl Avustralya Açık öncesinde kanımda bulunan meldonium; 10 yıldır kurallar dahilinde kullandığım bir ilaçtı. Yeni kurallar gereği, doping maddesi olarak sınıflandırılmış. Bu resmi değişiklikle ilgili bilgilendirilmediğim için yasağın kaldırılmasını istedim. Mahkeme de cezamı 15 aya indirdi. Benim kasten doping yapmadığıma inandılar.

Kariyerimde sona daha yakın olduğum bir yaştayım. Hayatınızdaki bir bölümü kapatacaksınız, bunu kendi şartlarınızla, kendi sesinizi duyurarak yapmak istersiniz. Bu nedenle gerçeğin anlaşılması için çok uğraştım.

Tenis dışında da bir hayatın olduğunu gördüm. Bu bana güç verdi. Bu süreçte biyografimi yazdım, Eylül ayında yayınlanacak.

İşinizi, sevgi, tutku ve saygınlıkla yaptığınızda, çok çalıştığınızda; boş kortlarda idman yaptığınızda, hayattaki yerinizi ve kim olduğunuzu iyi anlıyorsunuz.

Antrenman, maç yapmanın yerini tutmaz elbette. Ama zihnim ve bedenimde, hâlâ en iyi tenisçi olmamı sağlayacak motivasyonun bulunduğunu biliyorum.

Son dört aydır çok sıkı idman yapıyorum. Zor olacak mı? Kesinlikle. Ama yine de geri dönmek muhteşem!

BİZE ULAŞIN