Sana bayılıyoruz Ariana

Geçtiğimiz ay Manchester’da gerçekleşen terör olayları sonrasında şehre geri dönerek yardım konseri düzenleyen Ariana Grande sahnesinde Coldplay, Miley Cyrus, Katy Perry ve Pharrell Williams gibi isimleri ağırladı. Şimdiyse yoluna her zamankinden güçlü ve emin adımlarla devam ediyor.

RÖPORTAJ KYLE BUCHANAN
FOTOĞRAFLAR ERIC RAY DAVIDSON
MODA DİREKTÖRÜ AYA KANAI

"Röportajın bir pijama partisi havasında geçmesini istiyorum." diyor , bir yandan da bana koca bir kase popcorn ikram ederken. Beverly Hills'te, bir stüdyodayız. Ünlü yıldız, bir süredir burada, dördüncü stüdyo albümünün kayıtları için çalışıyor. Bana tek tek ekip arkadaşlarını tanıtıyor; ekibe köşede duran, çekingen görünümlü "rapçi" de dahil. "Bu Malcolm" diyor Ariana; gözlerindeki ışıltıyı fark etmemek imkansız. Bizlerin sahne adıyla yani Mac Miller olarak tanıdığı Malcolm, yıldızın uzun süreli erkek arkadaşı. Onu ilk single çalışması The Way için yaptıkları düetten de hatırlayabilirsiniz. İlişkileriyse, bir süredir platonikten resmiliğe terfi etmiş durumda. Çoktan bir elmanın iki yarısı haline geldikleri doğru. Ancak bu halleri bizim söyleşimiz için geçerli değil ve birazdan başlayacak koyu sohbetimizi erkek arkadaşların bile bölmesine izin yok! "Röportaj sırasında seyirci kabul etmiyoruz, değil mi" diye soruyor Ariana. Bu soruyu "sadece ikimiz olmalıyız," diye yanıtlamamla birlikte, Malcolm da dahil, herkes dışarı çıkıyor ve biz ikimiz baş başa, rahat koltuğa yayılıyoruz.

Gerçekten de, Ariana gibi anlatacak çok fazla şeyiniz varsa, söz konusu bir pijama partisi olsa bile, gereken kalabalığı oluşturmak için iki kişi son derece makul bir rakam. Hemen her sanatçı ve sanatçı adayının gıptayla bakacağı bir kariyerin sahibi Ariana. Üçüncü albümü Dangerous Woman bir değil, birkaç tane hit parça çıkardı ki bunların içinde tüm dünyayı sarsan Side to Side da var. (Hatırlayacağınız gibi, bu albümle bağlantılı olarak bir de dünya turnesi yapmıştı.)

23 yaşındaki yıldızın, tüm başarısı bununla da sınırlı değil; nasıl vakit bulduysa, Saturday Night Live'e de (NBC'nin ünlü cumartesi akşamları programı) dahil olmayı ve oradaki performansı ve yaptığı taklitlerle -Jennifer Lawrence taklidini halen seyretmediyseniz, mutlaka bulup, izleyin- kendisinden söz ettirmeyi bildi. Yine bir NBC prodüksiyonu olan Hair Spray Live! Şovunda yaptığı işi öylesine sevdi ki, şu anda bile üzerinde şovun yıldızı Harvey Fierstein'ın hediyesi olan ve üzerinde Harvey yazan "oversize" bir sweatshirt var. Disney'in ünlü eseri, Beauty and The Beast'in 2017 versiyonunun şarkısını seslendirense yine o oldu ve bir kez daha adından söz ettirmeyi bildi.

Bir zamanların Nickelodeon yıldızının, artık atkuyruklu bir pop ikonundan çok daha fazlası olduğunu kanıtlamaya fazlasıyla ihtiyacı var. "Güçlü görünen, vizyonu olan ve sesini kullanan kadınlar çoğu zaman ulaşılmaz bir diva ve bir gerçek bir baş belası olarak görülürler" diye söze başlıyor ve hemen ardından ekliyor; "Oysa hiç de öyle tek bir şey olmak zorunda değiliz. Bir kadın hem çok güçlü, hem de tatlı ve alçak gönüllü olabilir. Hem kitap okumayı hem de sevişmeyi sevemez miyiz?" Bu sözlerine destek bulmak istercesine duvardaki kadın samuray resmini gösteriyor. Resmi inceliyorum ve kılıcını çekmiş, havaya savuran bu kadın savaşçının bana pek de tanıdık gelen bir at kuyruğu olduğunu fark ediyorum...

Üçüncü dünya turneni gerçekleştiriyorsun ve bence bu inanılmaz. Sen neler hissediyorsun?
Ben de müthiş heyecan içindeyim! Dangerous Woman, benim en sevdiğim parçalarımdan. İlk single çalışmam olması için ciddi bir savaş vermiştim. O zamanlar kendi kendime, "bu iş beni tamamlayacak, kendimi bununla bulacak ve demek istediklerimi tüm dünyaya haykıracağım" demiştim. Bu parça benim için bir kadının istediği her şeyi başarabileceğinin de simgesi, aynı zamanda.

Aynı zamanda oldukça da, seksi; video klibinde iç çamaşırları içinde gördük seni...
İmajımın bir parçası olan dişi yönümü ortaya koymak için atılmış küçük adımlardı o görüntüler... Evet, çok fazla yol kat ettim. Ama sadece 23 yaşındayım. Ve halen bazı şeyleri keşfetmeye çalışıyorum. Fakat bu benim aynı zamanda eğlenmemi engelleyemez ve rol modeli olmamın önüne geçemez. Hatta bana kalırsa, beni sadece daha dürüst kılar!

Sence feminen görünmenin ve dişiliğinle ön planda olmanın kariyerine katkısı var mı?
Bu benim de üzerinde düşündüğüm ve ince eleyip, sık dokuduğum bir konu. Ama öyle olsa bile, bunu sanatımla birleştirebildiğim için kendimle gurur duyuyorum. Dangerous Woman videosunun montajındaydık, yönetmenim Nev, "emin misin? Belki ileride bu sahneler nedeniyle pişmanlık yaşarsın" dedi. Benim yanıtımsa aynen şu şekilde oldu; "Nev, 95 yaşıma geldiğimde, bu kareyi (poposunun göründüğü kareden bahsediyor) çerçeveletip, şöminemin üzerine asacağım. Ancak elbette ki, ben sadece bu değilim. Ben verici, sevgi dolu bir insanım. Ve bu videodaki görüntüler bana zarar veremez, aşağı çekemez. Evet, iyi bir insanım ve güzel bir popom var! Öte yandan biz kadınların tüm bunlarla uğraşmak zorunda olmasını korkunç buluyorum. Okula mini etekle giden ve bacaklarını göstermek için böyle giyinmekle suçlanan tüm kızlar için çok üzülüyorum.

Haydi, şimdi konuyu değiştirelim. Şu ana kadar hep havalı erkek arkadaş listen oldu. Şimdi de Mac ile birliktesin. Yalnız Ariana ve ilişkideki Ariana arasındaki en önemli farklar neler?
Fazla fark yok, aslında. Hiçbir zaman aşkı, ilişkiyi beni tamamlayan bir şey olarak görmedin. Ben, "ben" olarak tamım ve yine böyle birisine aşık olmak isterim. Bir ilişkim varken de yüzde yüz kendim gibi hissetmeliyim; hem bu şekilde karşımdakini daha sağlıklı şekilde sevebilirim.

Geçmiş ilişkilerinden aldığın önemli hayat dersleri var mı?
Ben karşımdaki kişileri kendi duygularımın önüne koyan yapıya sahibim. Ancak bu zaman içinde son derece yorucu olabiliyor ve beni yıpratıyordu. Şimdilerde bu yönümü dengelemeyi öğrendim; hem iyi bir partner olabiliyor hem de kendime zarar vermemeyi beceriyorum. Çoğu kişi başkasını severken kendisini sevmeyi unutuyor, galiba... Oysa bence bu da çok önemli.

Sen ve Mac birbirinizi uzun zamandır tanıyorsunuz, değil mi?
Onunla tanıştığımda 19 yaşındaydım. En başından beri, birbirimize karşı sevgi ve saygı dolu hisler besliyoruz. Hatta henüz yüz yüze tanışmadan bile önce; her ikimiz de birbirimizin sanatına hayrandık. Ancak ilişkiyi arkadaşlık seviyesinin ötesine hemen taşımadık, hazır değildik çünkü... Her şey zamanlama meselesi. Her ikimizin de bir şeyler yaşaması, denemesi gerekiyordu. Ama aramızdaki sevgi hep oradaydı. Öyle ki, bazen beni arar, ses tonumu beğenmez, endişeli bulursa, hemen annemi arayıp, her şeyin yolunda olup olmadığını araştırırdı. Bazen de o öylesine, dipte olurdu ki, bu kez teselli etme görevi bana düşerdi. Yani anlayacağınız biz her şeyden önce birbirimizin en iyi, en yakın arkadaşıyız.

Peki, ilişki için doğru zamanın geldiğini nasıl anladınız?
Evren! Birden bunu kulaklarımıza fısıldayıverdi.

Diğer arkadaşlarınızın tepkisi nasıldı; onlar sizden bile daha önce bu arkadaşlığın ilişkiye dönüşmesi gerektiğini anlamışlar mıydı?
Kesinlikle, evet! Ailelerimiz bile bunu en başından beri biliyorlardı. Mac dört, beş yıl önce, biz daha tanışmadan, benim kapak olduğum bir dergiyi annesine göstermiş ve aynen şöyle demiş: "İşte, hayalimdeki kız!" Ne kadar tatlı, değil mi?

Biraz da, Saturday Night Live hakkında konuşalım. Ortalığı kırıp, geçirdin...
Sanıyorum tüm hayatım boyunca yaptığım en eğlenceli şey bu şovdu. Kendimle dalga geçmeye bayılıyorum; başka karakterlere bürünmeye de! Şarkı söylemeyi de seviyorum elbette ancak insanları güldürmenin sizi farklı şekilde tatmin ettiği de bir gerçek.

Jennifer Lawrence'ı taklit ettiğin o skecin hikayesinden bahsedebilir misin?
Bana sordular ve "Jennifer'ı taklit edebilir misin" dediler. Bense, "hiçbir fikrim yok, bir deneyeyim" diye yanıtladım. İnanın becerip, beceremeyeceğimi bilmiyordum! Ama bir süre önce, kulağıma Jennifer'ın bile çok hoşuna gittiği geldi.

Bu tür şovlar yapmak, sahne üzerinde, tüm gözler üzerindeyken canlı şarkı söylemekten daha kolay, değil mi?
Evet, bir kaçış. Hatta benim için zihinsel bir tatil olduğunu bile iddia edebilirim. Çünkü sahne üzerinde olmak inanılmaz bireysel bir iş. Müzik benim hayatım ama böyle diğerleriyle birlikte büyük bir resmin parçası olmanın ve hikayeler anlatmanın, az önce de belirttiğim gibi farklı bir tatmini var. Biliyorsunuz benim kariyerim Broadway'de başladı. Onun da öncesinde, Jersey Boys'un kulis kapısında elimde kağıtkalem imza almak için bekliyordum.

Pek çok ünlü bir moda ya da parfüm markası yaratarak sahne dışında işlere atıldılar. Sen de kendini böyle bir işte, bir iş kadını olarak görebiliyor musun?
Benim için hep müzik ön planda oldu ve etrafımdakilere şöyle dedim, "bana sadece ne zaman şarkı söylemem gerektiğini haber verin." Ancak son iki yıldır, bunun da bir iş olduğunun farkına vardım ve bu konuda da daha bilinçli davranabiliyorum. Yani artık işimin her kademesinde neler olup, bittiğini biliyorum.

Bu pek de kolay olmamalı; patron olmak senin için önemli mi?
Bazı şeyleri başkalarının kontrolüne bırakmanın bana göre olmadığını anladım. Eğer sanatımı tam anlamıyla yapacaksam, onunla ilgili her şeyi yönetmeyi de öğrenmeli ve hiçbir detayı atlamamalıyım. Bunun tam zamanlı bir iş olduğunu yeni kavradım. Şimdi tüm kontrol bende ve bu sayede kendimi harika hissediyorum.

YAŞASIN KADIN GÜCÜ

Ariana, çevresindeki güçlü kadınlarla gücüne güç katıyor.

ANNESİ HAKKINDA
"Annemin, deniz iletişim ekipmanları imal eden bir şirketi var. Ve o gerçek bir güç simgesi, benim için. Onu izleyerek, kadınların ne gibi çifte standartlarla savaşmak zorunda kaldığını gördüm. Annem aynı zamanda benim en büyük destekçim. Eğer bir gün ona, "ben bu işten bıktım" dersem beni şöyle yanıtlar, "tamam, o zaman şimdi sana nasıl mühendis olacağını göstereyim."

NICKI MINAJ HAKKINDA
"Ona bir sanatçı olarak hayranım ama inanın bir insan olarak çok daha fazla hayranım. Son derece gerçek bir insan. Ona her şeyi anlatabilirim ve daima orada, beni dinlemeye hazırdır."

MADONNA HAKKINDA
"İşte bu kadına karşı sınırsız saygım var. Varlığımın her zerresiyle ona bayılıyorum. Ve bu hayranlığın tek sebebi, kariyer yolculuğu boyunca alt ettiği güçlükler değil. Onun müziğine de aşığım. Cesareti ve gücü de bana hep ilham vermiştir. Ona bir bakarım ve artık hiçbir şeyden korkmam."

BİZE ULAŞIN