altın ışıltısına sahip kadın

Tartışmaya açık olmayan sesinin ya da danslarının ve silüetinin dışında, onun en önemli imzası bütün projelerine yansıyan tutkusu. Son albümü El Dorado'nun satışlarda bir numaraya çıkması için 30 dakika yeterli olmuş. Şüphesiz bu başarı, Kolombiyalı yıldızın 20 yılı aşkın süredir devam eden kariyerindeki başarıların minik bir göstergesi.

DERLEYEN: SELEN CAN
FOTOĞRAFLAR: JAUME DE LAIGUANA
STYLING: GERARD ANGULO
SAÇ VE MAKYAJ: BEATRIZ MATALLANA
MODA EDİTÖRÜ ASİSTANI : GISELLE GARCÍA POLANCO

Piqué'nin de etkisiyle sıkı birer futbol fanatiği. Onunla röportaj yaparken, kendinden hiç olmadığı kadar emin bir kadınla karşılaşıyoruz: Sevdiği şeylere odaklanırken, önceliklerini keskin hatlarla belirleyen ve dünyayı fethetmeye devam etmeye hazır bir kadın!

SON YILLARDA HAYATIN NASIL DEĞİŞTİ?
Anne oldum ve dünyamın merkezi değişti. Artık dünya benim etrafımda değil, çocuklarımın ve ailemin etrafında dönüyor. Kariyerime çok genç yaşta başlamış ve sürekli çalışmak dışında bir gerçekle tanışmamıştım. Ailemin sürekli benimle seyahat edip, göçebe hayatıma ayak uydurmasına alışıktım. Bunu hiçbir şeye değişmezdim; o yıllar benim anahtarım oldu ve çok fazla şey öğrendim. Ancak bu, tüm hayatımın böyle geçmesi gerektiği anlamına gelmiyordu ve sonraki bitiş çizgisine odaklanmaktansa, anı yaşamayı tercih ederdim. Son birkaç yılda ise, bu sıkı köklerin üzerinde yeşeren yeni anlayışımı seviyorum. Etrafımda olanları sakinlikle karşılıyor, aile yaşantımın keyfini çıkarıyorum. İşim ve özel hayatım arasında iyi bir denge kurdum.

YENİ ALBÜMÜN EL DORADO, İLK 30 DAKİKA İÇİNDE SATIŞ REKORU KIRDI? BU BAŞARIYI HANGİ ETKENLERE BAĞLIYORSUN?
Albümün hazırlık aşamasının oldukça iyi gittiğini söylemeliyim ancak başlangıçta gözüme neredeyse imkânsız gibi görünüyordu. Ritmi yakaladığımda ise, her şey akıp gitmeye başladı. Neredeyse farkına bile varmadan 13 şarkı ve çok gurur duyduğum bir çalışma ortaya çıktı. Bu albümde ilk defa diğer Kolombiyalı yıldızlarla (Maluma ve Carlos Vives) ortak çalışmalarım oldu ve her ikisiyle de harika bir kimya yakaladım. Bu mutluluk ve keyif duygusu özgürce çalışmamı sağladı ve bu durum albüme de yansıdı.

DÜNYANIN EN GÜÇLÜ LATİN KADINLARINDAN BİRİ OLMAK NASIL BİR DUYGU?
Bu terimler üzerinde düşünmüyorum. Bunun yerine hedeflerime odaklanıyor ve kendimi kimseyle kıyaslamıyorum. Ancak biz kadınların etkileyici bir güce sahip olduğuna inanıyorum. Latinlerin her alanda gitgide yükseldiğini görmekten gurur duyuyorum.

İSPANYOLCA ALBÜM ÇIKARMAYA GERİ DÖNDÜN. BUNUN SEBEBİ NEDİR?
İspanyolca şarkı yapmayı hiçbir zaman bırakmayacağım, İspanyolca benim ana dilim ve Latin bir şarkıcı olmak benim kimliğim. Diğer dilleri denemekse, kişiliğimin farklı yönlerini keşfetmenin bir yolu! Bazı melodiler akla, tek dilde gelir ve onu başka bir dilde hayal etmek imkânsızdır. Tıpkı Chantaje gibi. Her şarkının kendi kimliği vardır.

KİMİNLE DÜET YAPMAK İSTERDİN?
Normalde kimle işbirliği yapmalıyım diye önceden düşünmem, ancak Carlos Vives ile beraber çalışmayı hep istemişimdir. "La Bicicleta" da bu isteğin zirvesi oldu. İkimizde bu çalışmadan daha fazla memnun olamazdık ve bu mutluluk albüme yansıdı. Dinleyicilerin tepkisi de bizimle aynı yönde oldu.

BU ALBÜMDE PIQUÉ İÇİN YAZDIĞIN ME ENAMORÉ- (AŞIK OLDUM) İSİMLİ ŞARKI DA YER ALIYOR. ONUNLA İLK KARŞILAŞTIĞINDA HİSSETTİĞİN DUYGU BU MUYDU?
Bunu kendime saklıyorum. Hayatta bazı şeylerin sır olarak kalması gerektiğini düşünüyorum.

AİLE HAYATINA GELECEK OLURSAK, HEM BAŞARILI BİR KARİYERE SAHİP OLUP HEM AİLENE ZAMAN AYIRABİLMENİN FORMÜLÜ NEDİR?
Önceliklerini açık olarak belirlemek: İşteyken kendimi yüzde 100 işime veriyorum; ailemleyken de aynı şekilde. Şanslıyım çünkü zaman zaman çocuklarımın beni sette ziyaret etmelerini sağlama lüksüne sahibim. Beni destekliyor ve ihtiyacım olduğunda işe zaman ayırmama yardımcı oluyorlar. Ancak önceliklerim değişti ve ailem her şeyden önce geliyor.

ÇOK KISA SÜRE ÖNCE, ÇOCUK SAHİBİ OLDUKTAN SONRA STÜDYOYA GİRMENİN SENİN İÇİN BİR HOBİ OLDUĞUNU SÖYLEDİN. SANA, SAHNELERİ HANGİ DURUM TAMAMEN BIRAKTIRIRDI?
(Gülüyor) Bilmiyorum… Bu çok zor. Belki torun sahibi olmak!

TÜM ŞARKILARININ ARASINDA, ÇOCUKLARININ FAVORİSİ HANGİSİ?
Bilmiyorum ama şimdi meraklanmaya başladım. Çocuklarım çok içtenler ve bir şeyi beğenmediklerinde çekinmeden söyleyebilirler. Hayatta hiçbir şey beni, bir şarkının sonunda, çocuklarımın o şarkıyı tekrar dinlemek istemeleri kadar mutlu etmiyor.

ŞARAP YILLANDIKÇA GÜZELLEŞİR. BUNU SENİN DURUMUN İÇİN SÖYLEYEBİLİR MİYİZ?
Öyle olmasını umuyorum.

BU KADAR YILIN ARDINDAN PIQUÉ VE SEN, AŞKINIZIN ATEŞİNİ NASIL CANLI TUTUYORSUNUZ?
Çocuklarımıza olduğu gibi, kendimizi ilişkimize de adadık. Başbaşa kalmak için kendimize zaman ayırıyoruz çünkü aile ortamında çocuklarımıza, stresi ve farklılıkları hissettirmek yerine, sevgiyi ve aşkı hissettirmeye önem veriyoruz. Her zaman aşk!

PIQUÉ MEBARAK AİLESİNDE SIRADAN BİR GÜN NASIL GEÇER?
Düşündüğünüzden çok daha normal. Çocukları okula götürüyor, işe gidiyor, onları geri alıyor ve evde akşam yemeği yiyoruz… İş esnasında, birçok etken dikkatimizi dağıtsa da, aile yaşantımız oldukça sakin. Aile içinde de, büyükanne, büyük babalar, amcalar ve yeğenlerle çok fazla zaman geçiriyoruz.

PEKİ, İKİ HAMİLELİĞİN ARDINDAN FİZİĞİNİ NASIL KORUYORSUN?
Her gün tenis oynuyorum. Güne çocukları okula bıraktıktan sonra, tenis ile başlıyorum. Tenis oynamak, bana günün devamı için enerji ve tazelik veriyor, anda kalmama yardımcı oluyor.

EĞER 20 YIL GERİYE DÖNEBİLSEYDİN, KENDİNE HANGİ TAVSİYELERİ VERİRDİN?
Daha az makyaja ihtiyacım olduğunu ve özgüvensizliklerle acı çekmemem gerektiğini söylerdim. Haliyle 20'li yaşlarım için bu tavsiyeler hiç şaşırtıcı olmazdı.

BİR SANATÇI OLARAK, BAŞARIYI SÜRDÜREBİLMEK İÇİN NELER YAPMAN GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORSUN?
Biz sanatçılar, içgüdülerimize ve kendimize sadık kalmalıyız. Bence başarıyı sürekli kılmanın en iyi yolu da bu.

BU HİDDET DOLU DÜNYADA SENCE MÜZİK HAYAT KURTARABİLİR Mİ?
Kuşkusuz müzik, iyileştirebilir ve hayat kurtarabilir. Hepimizin bizi anlatan veya nefesimizi kesen, bizim için yazıldığını düşündüğümüz bir şarkısı vardır. Tam da bu nedenle bizler yaratmaya devam ediyoruz. Hepimiz aslında diğerleri ile bağlantı kurmak istiyoruz.

BİZE ULAŞIN