Modern zamanlarda

Geçtiğimiz yaz Rough Night (Kızlar Gecesi) filmiyle karşımıza çıkan Scarlett Johansson, tutkulu olduğu konularda sesini yükseltmekten çekinmiyor. Ünlü yıldız yeni nesil erkekler, bugüne dek yanında olan arkadaşları ve toplumdaki tabular hakkında düşüncelerini açıklıyor.

ANNE HELEN PETERSEN
DERLEYEN: REYHAN GÜNEŞ
MODA DİREKTÖRÜ: AYA KANAI
FOTOĞRAF: JAMES WHITE, SABAH FOTOĞRAF ARŞİVİ, PICTURE-ALLIANCE, GETTY IMAGES
SAÇ: MARK TOWNSEND/DOVE HAIR CARE
MAKYAJ: FRANKIE BOYD/CHANEL LES BEIGES
MANİKÜR: MAI KAWAJIRI/ORME SQUARE

32 yaşındaki , Women's March yürüyüşünde konuşma yaptığı günden beri kendini kadınsal konuların içinde buluyor ve kadın hakları üzerine çalışmalar yürütüyor. Kızlar Gecesi filminde Kate McKinnon, Jillian Bell ve Zoë Kravitz gibi Hollywood'un en parlak kadın oyuncularıyla bir araya geldi. Filmin yönetmenliğini yine hemcinsi Lucia Aniello üstlendi.

Johansson konuyla ilgili, "Bundan önceki yıllarda film setlerinde ekibe baktığınızda gözünüzün alabildiğine erkek görürdünüz. Şimdiyse oyuncu kadrosundan reji ekibine kadar her yerde kadınları görebilirsiniz" diyor ve ardından başlıyoruz sohbetimize.

Pek çok insan Kızlar Gecesi filmi için 'The Hangover (Felekten Bir Gece) filminin kadın versiyonu' yorumunu yapıyor. Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?
Felekten Bir Gece, arkadaşlık ilişkileri üzerine kurulu eğlenceli bir film serisi. Tabii ki onaylayamadığım tarafları olsa da genel olarak kaliteli bir yapım olduğunu söyleyebilirim. Yapılan yorumların olumsuz olduğunu düşünmüyorum.

Filmin kadrosunda yer alan isimlerden tanıştığınızda karakteriyle sizi en çok şaşırtan isim kim oldu?
Komedyenler oldukça iddialı espri anlayışına sahip. Filmi çekerken onların yanında kendimi hayli muhafazakar hissettim. Kadroda yer alan herkes mide bulandırıcı ve rahatsız edici diye konuşulan filmlerin büyük fanı. Mesela hepsi The Human Centipede (İnsan Kırkayak) filmine bayılıyor. Zoë de bunlardan biri. Günlük hayatınızda görüştüğünüz kız arkadaşlarınızdan hayli farklılar yani... Hayatımın her döneminden bugünüme taşıdığım farklı arkadaşlarım var. Onlara sahip olduğum için çok şanslıyım. Yakın kız arkadaşlarınızın sizi yansıtan birer ayna olduğuna inanıyorum. Gerçekleri görmekten korktuğunuz zamanlarda onlarla yüzleşmenize yardımcı oluyorlar. 'Ayrıldık ama ilişkimiz aslında çok iyiydi' dediğinizde 'Hayır, değildi' diyebilen insanların hayatınızda olması muhteşem.

Kızlar Gecesi filminde gördüğümüz erkekler hassas yapıya sahip. Bu durumu nasıl açıklayabilirsiniz?
Abartılı şekilde yansıtılan cinsiyet dinamiklerine atıfta bulunduğumuzu söyleyebilirim. Bu anlamda erkeklerin değişim ve dönücüm sürecinde olduğunu düşünüyorum. Artık 'Feministim' demekten korkmuyorlar. Böyle bir gelişime şahit olmak sevindirici. Ve kadın yürüyüşlerine katılmaktan; bu da oldukça seksi bence!

Yürüyüş demişken Women's March'ta sahneye çıkıp konuşma yaparken neler hissettiniz?
O an konsantrasyonum öyle yüksekti ki, ne hissettiğimi anlayamadım. Ancak ertesi gün geriye yaslanıp yaşananları düşündüğümde her şeyin farkına varabildim. Dünya genelinde cinsel sağlık hizmeti veren Planned Parenthood organizasyonu ekibine katıldığınızda bazı fanlarınızın bundan rahatsız olabileceğini düşündünüz mü? Kadınların cinselliği ve doğurganlığı konularının bu şekilde normalleştirileceğini umuyorum. Çünkü bunlar savunmamız ve korumamız gereken haklarımızın başında geliyor. Elbette bu sizin bedeniniz ve sizin özel hayatınız fakat kalıplaşmış düşünceleri yıkmanın zamanı geldi.

Pek çok insan sosyal kanallarında politik görüşler belirtmekten çekiniyor? Onlara neler söylemek istersiniz?
Halk önünde yaptığınız her yorum elbette risk öğesi taşır. Yorumlarınız yüzünden takipçilerinizi kaybedebilirsiniz. Ancak sesinizi yükseltme cesaretini gösterebildiğiniz her an farkındalık yaratırsınız. Ben aktivizmin desteklendiği çevrede büyüdüm ve düşüncelerimin kariyerim üzerinde etkili olmasından hiçbir zaman korkmadım. Bunun günümüz toplumunda lüks olduğunun farkındayım. Umarım başta kızım olmak üzere toplumdaki herkes bu lükse sahip olabilir.

Elbise, Valentino
Küpe, Cartier

Ivanka Trump, görüşleri ve aktivizmi konusunda sessiz kalmayı tercih ettiğini belirtti. Bunu nasıl yorumluyorsunuz?
Kapalı kapılar ardından ne tür bir aktivizmin yapılabileceğini bilmiyorum. Açıkçası kimse kendisinden inanmadığı düşünceler uğruna çıkıp görüşlerini belirtmesini beklemiyor. Kendisi güncel yönetim tarafından işe alınmış olsa da kimse ne iş yaptığını tam olarak bilmiyor. Umarım günün birinde inandıkları uğruna savaşabilecek cesareti gösterir.

Sizce insanların konuşmaktan en rahatsız olduğu konu nedir?
Kadınların cinsellikten zevk aldığını söylemesi çoğu zaman yasakmış gibi davranılıyor. Hatta sağlıklı cinsel hayatınız olduğunda bile tuhaf sıfatlarla yaftalanıyorsunuz. Bu tarz konuların hâlâ birer tabu olduğunu düşünüyorum.

Günün birinde siyasi alanda boy gösterebileceğinizi belirttiniz. Sizce diğer kadınlar da bunu yapmalı mı?
Elbette, siyasi arenada daha fazla kadın görmek isterim. Pek çok kadın hali hazırda siyasi partilerin bünyesinde yer alıp liderleri destekleyen çalışmalar yürütüyor. Ancak ben bu kadınların ön plana çıkıp daha görünür hale gelmesinden yanayım. Toplum genelinde artmakta olan farkındalık seviyesi beni sevindiriyor. Bugüne dek siyasetle hiç ilgilenmemiş bireylerin bile harekete geçtiğini görüyoruz. Umarım karşımıza çıkan bu fırsatı iyi değerlendirir ve siyasette daha iyi adımlar atarız.

Elbise, Zac Posen
Küpe, Ileana Makri
Kolye, David Yurman
Bileklik, Cartier
Yüzük, Scarlett Johansson'a ait.


BİZE ULAŞIN