Taylor Swift albümlerini yeniden çıkaracak!

23 Ağustos'ta yeni albümü 'Lover'ı piyasaya sürmeye hazırlanan Taylor Swift dün kişisel blogundan paylaştığı yazı ile müzik piyasasının gündemine bomba gibi düştü.

Giriş Tarihi: 01.07.2019 15:03 Güncelleme Tarihi: 01.07.2019 18:33

Yazı: Damla Yüce

Taylor Swift albümlerini yeniden çıkaracak!

23 Ağustos'ta yeni albümü 'Lover'ı piyasaya sürmeye hazırlanan Taylor Swift dün kişisel blogundan paylaştığı yazı ile müzik piyasasının gündemine bomba gibi düştü.

Eski albümlerinin haklarının, kendisine zorbalık eden Scooter Braun'a satıldığını öğrenen Taylor Swift kelimenin tam anlamıyla açtı ağzını yumdu gözünü. (Yazının tüm hakları Cosmopolitan.com.tr'ye aittir)MÜZİK PİYASASININ #METOO DİRENİŞİ SAYILABİLİR Mİ?

Yazısında Justin Bieber, Kanye West ve Kim Kardashian gibi isimleri de kendisini küçük düşürmek ve zorbalık etmekle suçlayan Taylor Swift'e bir çok sanatçı dostundan destek geldi. Başta yeni barıştığı dostu Katy Perry olmak üzere, Cara Delevingne, Camilla Cobello, Rihanna, Eminem, Miley Cyrus, Lorde gibi isimler sosyal medyada Taylor'un yanında olduklarını belirten eylemler gerçekleştirdi. (Scott'u takipten çıkarmak ya da yazı paylaşmak gibi) (Yazının tüm hakları Cosmopolitan.com.tr'ye aittir)

Scooter Braun; Ariana Grande, Black Eyed Peas, Carly Rae Jepsen, CL, Dan + Shay, Eden, Justin Bieber, Kanye West, Karlie Kloss, The Knocks, Lil Dicky, Martin Garrix, Moxie Raia, Rixton, Steve Angello, Todrick Hall, Tori Kelly, Vic Mensa, Watt, David Guetta ,Jason 'Poo Bear' Boyd gibi isimlerin menajerliğini yaptı ve birçok isimle anlaşması devam ediyor.

Hala menajeri olduğu Ariana Grande, Scooter Braun'un Big Machine Recors'u aldığı haberini instagramdan paylaşarak tebrik etti. Ancak Taylor yazısını paylaştıktan sonra bu gönderiyi sildi. Scooter Braun'un, Ariana Grande'yi eski sevgilisi Mac Miller hakkında olan Ghostin şarkısını yapmaya zorladığı ve Ariana Grande'nin ise bu durumun çok özel ve kişisel bir mesele olduğu için oldukça üzüldüğü biliniyor. (Yazının tüm hakları Cosmopolitan.com.tr'ye aittir)

Öte yandan Demi Lovato yaptığı paylaşımda müzik piyasasında pek çok kötü isim olduğu fakat Scooter'ın bu isimlerden biri olmadığını söylüyor.

Yine de geniş çerçeveden baktığımızda, Scooter Braum'un çalıştığı ünlülerin hayatlarındaki kaos ve mental çöküşlerden beslendiği ve para kazandığını söyleyebiliriz. Demi Lovato'nun hastanelik oluşu, Justin Bieber'ın süregelen depresyonu, Kim-Kanye çiftinin taşkınlıkları, Ariana Grande'nin ölen sevgilisinin ardından hemen bir albüm çıkarması... Bu müzik piyasasındaki isimleri ceplerini doldurdu. (Yazının tüm hakları Cosmopolitan.com.tr'ye aittir)Taylor'un yazısının ardından, Justin Bieber geçmişte paylaşmış olduğu fotoğraf için özür diledi ve "Gel bu işi konuşup çözelim" çağrısında bulundu.

Justin, "Taylor öncelikle o gönderi ile seni üzdüğüm için özür diliyorum.Başta komik olduğunu düşünmüştüm ama şimdi duygusuz ve mide bulandırıcı olduğunu görüyorum. Kanye, Scooter ve benim aramda geçen konuşmada senden hiç bahsetmemiştik. Sosyal medyada o yazıyı paylaşman ve hayranlarının nefretini Scooter'a göndermen doğru değil. İnternette konuyu çözebileceğimizi sanmıyorum. Scooter ile seninle konuşmayı çok isteriz, senin için en iyisini istiyoruz" şeklinde bir açıklama yaptı. (Yazının tüm hakları Cosmopolitan.com.tr'ye aittir)İşte Taylor Swift'in yazısı:


"Yıllarca kendi işime sahip olabilmek için büyük çaba harcadım. Bunun yerine sadece, yapımcı şirketim Big Machine Recors tarafından her yeni albüm çıkardığımda bir sonraki albümüm için kontrat imzalamaya hak kazanabildim. Bu şirketle yollarımı ayırdım çünkü bundan sonra her yeni albüm için imza attığımda, Scott Borchetta'nın albüm haklarını ve böylelikle beni, geleceğimi satacaktı. Geçmişimden ayrılmak için çok acımasız bir seçim yapmak zorunda kaldım. Kendi yatak odamın zeminine uzanıp yazdığım müzik, öncesinde hayalini kurup emek verdiğim ve barlarda, kulüplerde, arenalarda ve sonrasında stadyumlarda sahne alarak kazandığım paralarla ödediğim kendi müzik kliplerim... (Yazının tüm hakları Cosmopolitan.com.tr'ye aittir)

Bugün tüm dünyaya duyurulduğunda öğrendiğim trajikomik haber ise, tüm eserlerimin Scooter Braun'a satıldığı. Tek düşünebiliğim bunca yıldır çektiğim zorbalık ve manipülatif baskı oldu.

Tıpkı Kim Kardashian'ın özel bir telefon konuşmasının yasadışı olarak snapchatte yayınlaması ve Scooter'ın iki müşterisini bir araya getirip beni internet ortamında zorbalığa maruz bıraktığı gibi. (Fotoğrafı kastederek ederek Kanye West ve Justin Bieber'ı işaret ediyor) Ya da müşterisi Kanye West, vücudumun tamamen çıplak göründüğü intikam müzik videosu çektiğinde. Şimdi Scooter beni hayatımın işinden mahrum etti, benim satın almaya fırsatım olmazken. Temel olarak, müzikal mirasım, onu parçalamaya çalışan birinin ellerine geçti...

Bu benim en kötü senaryom. Bu, "sadakat" teriminin açıkça yalnızca sözleşmeye dayalı bir kavram olduğu, birinin sizi manipüle ederek 15'inizde anlaşma imzalattığında gerçekleşir. Ve bu adam "Müzik değerlidir" dediğinde, değerinin onu yaratmada hiçbir yeri olmayan erkeklere ait olduğu anlamına gelir. (Yazının tüm hakları Cosmopolitan.com.tr'ye aittir)

Tüm müzikal eserlerimi Scott'un ellerine bıraktığımda, eninde sonunda onları satacağı gerçeğine kendimi hazırladım. Ama en kötü kabuslarımda bile alıcının Scooter olacağını düşünemezdim. Dudaklarımdan ne zaman "Scooter Braun" kelimesi dökülse, ağlamamak için kendimi zor tuttuğumu biliyordu Scott Borchetta. İkisi de ne yaptıklarının farkındaydı. Onlarla ilişkilendirilmek istemeyen bir kadını kontrol etmek. Düzenli olarak. Sonsuza dek.

Neyse ki, şimdi ürettiğim her şeye benim de sahip olmam gerektiğine inanan bir marka ile anlaştım. Neyse ki, geçmişimi Scott'un elinde bıraktım, geleceğimi değil. Ve umarım, genç sanatçılar veya müzikal rüyaları olan çocuklar bunu okuyacak ve bir anlaşma sürecinde kendilerini daha iyi nasıl koruyacaklarını öğreneceklerdir. Yaptığın sanatın sahibi olmayı hak ediyorsun. (Yazının tüm hakları Cosmopolitan.com.tr'ye aittir)

Geçmiş işlerimle her zaman gurur duyacağım. Fakat daha sağlıklı bir seçenek için, Lover 23 Ağustos'ta çıkacak.

Üzgün ve midesı bulanmış,

💔

Taylor"

Bu olaylar yaşanırken Taylor Swift'in fanları ise internet üzerinden yeni bir kampanya başlattı. Taylor Swift'in eski albümlerinin Spotify ya da Youtube'dan dinlenilmemesini tembihleyen fanlar "İllegal yollardan eski albümleri edinin, eski CD'lerinizi takıp dinleyin ya da birbirinizle paylaşın ve bu insanlara para kazandırmayın" diyor.

Sizin bu konu hakkındaki düşünceleriniz neler?

BİZE ULAŞIN