Başarısı Tesadüf Değil: Burak Yörük

Attığı emin adımlar, dahil olduğu başarılı projeler ve yeteneğiyle çağın altın çocuğu oyuncu Burak Yörük kalbini ikinci kez Cosmo’ya açıyor.

Giriş Tarihi: 14.11.2019 14:03 Güncelleme Tarihi: 14.11.2019 16:21
Attığı emin adımlar, dahil olduğu başarılı projeler ve yeteneğiyle çağın altın çocuğu oyuncu Burak Yörük kalbini ikinci kez Cosmo'ya açıyor. Bu süreçte değişen ve gelişen yeni Burak'ı keşfetmekle kalmadık, sezon trendlerine dikkat çektiğimiz bir de moda çekimi gerçekleştirdik.

Röportaj: Damla Durak
Fotoğraf: Ozan Balta
Moda Editörü: Duygu AltıparmakBir yıl aradan sonra yeniden beraberiz. Bu süreçte hayatınızda neler değişti?
Öncelikle bir yaş yaşlandım; koca bir yılın tecrübesine sahip oldum. Her gün biraz daha olgunlaşıyorsun. Daha tecrübeli ve daha sakinim. Geleceğimi düşünüp kariyerimle ilgili plan yapıyorum, sağlıklı olduğumuz sürece mutluyum.

Hemen en merak edilen soruyu soralım; sizi tekrar ne zaman bir projede göreceğiz?
Şu an kesin bir zamanlama söyleyemem ama 'okuyup değerlendirdiğim bir dönemdeyim' diyebilirim.Bir projeye karar verme aşamasında neler etkili oluyor? Özellikle dikkat ettiğiniz, "bu iş çok iyi olur ya da içinde asla olamam" dediğiniz işler var mı?
"Asla içinde olmam" dediğim bir şey yok; zaten hayatımda da genel olarak "asla yapmam" dediğim pek bir şey yok. Büyük konuşmayı sevmiyorum. Benim için en önemli detay, tabii ki senaryo ve karakteri hissediyor olmam. İçinde olmaktan mutluluk duyacağım, keyif alacağım bir işte olmayı istiyorum; bir şeyler katabileceğim ve bana bir şeyler katacağına inandığım projede yer almak en önemlisi benim için.

Yeni nesilden bir oyuncu olduğunuz için soruyorum, şu an size hangi platform daha yakın ve efektif geliyor? İnternet mi, televizyon mu, sinema mı?
Daha özgür bir alan olduğu için dijital platformda yayınlanacak, güzel bir iş sanırım her oyuncunun isteğidir. Tabii televizyonun yeri de yadsınamaz. Yıllardır süregelen televizyon alışkanlığı var; içime sinen, keyif alacağım bir proje olduktan sonra televizyonda da olabilirim, dijital platformda da. Sinemanın ise matematiği, dengesi, ritmi çok farklı; birbirleriyle kıyaslanamayacağını düşünüyorum.İnanılmaz hayran kitleniz var. Zaman zaman "beni neden bu kadar çok seviyorlar acaba" diyor musunuz?
Bu, yaptığınız iş, yer aldığınız proje, oynadığınız karakterle alakalı bir konu. Sonrasında ise kişinin kendi hayatı, enerjisi, etkileşimi ile de devam edebilen bir süreç. Evet, ilk başlarda şaşırmıştım açıkçası; değişik bir his. Sevenlerim çok çok değerli benim için.

Sosyal medya sayesinde ünlü isimlerin ulaşılabilirliği arttı. Sevenleriniz size yorum yazabiliyorlar, mesaj atabiliyorlar. Hal böyle olunca ünlü olmak da kolaylaştı diyebilir miyiz?
Sosyal medya insana ulaşmayı, görünürlüğü kolaylaştırdı; insanların size ulaşabilmesi, anlık olarak yaptığınız hareketlere tepkiler vermesi ilgili kişi adına her zaman çok sağlıklı olmayabiliyor. Bunu iyi filtrelemek, dengede değerlendirmek çok önemli; yoksa sağlıksız bir şekilde çok mutlu veya çok mutsuz olabilirsiniz. Bunu doğru biçimde anlayabilmek, algılayabilmek çok önemli. Ünlü olmak hem kolaylaştı hem zorlaştı belki de; bu yapmış olduğunuz iş ile alakalı bence.

Bir de artık çok takipçili YouTube ünlüleri var biliyorsunuz. O tarafa bakış açınızı merak ediyorum. Sizce kalıcılar mı yoksa bu tamamen balon bir popülarite mi?
Çok uzun zamandır YouTube'u takip eden biriyim; YouTuber'lar sayı olarak arttı; aktiflikleri, fark edilebilirlikleri arttı. Açıkçası herhangi bir özel yorumum yok bununla ilgili. İşlerini yapıyorlar, kendilerini fark ettiriyorlar, hak ettikleri ilgiliyi görüyorlar, çok çalışıyorlar ve başarıya ulaşıyorlar. Ben zaten genel olarak, başarının tesadüf olmadığını düşünüyorum.

Gelelim aşka. Sevgiliniz var mı?
Evet, sevgilim var.

Peki, nasıl bir kadın size "işte bu" dedirtir?
Yalan söylemeyen ve ne istediğini bilen bir kadın bana "işte bu" dedirtir!

Çok fazla yalnız kadın, çok fazla yalnız erkek var. İlişkileri hızlı tüketiyoruz. Neyi yanlış yapıyoruz sizce?
Gelişen dünya ile birlikte tüketim de fazlalaştı; özellikle sosyal medya kullanımı ile birlikte çok fazla kişiye, çok fazla bilgiye ve hayata ulaşabiliyoruz. Bunun yararlı tarafları da var tabii ki ama bazen de kişiler gerçek olmayan hayatlardan etkilenebiliyorlar. Başka yaşamlar isteyip, kendilerini ve karşılarındakini beğenmeyebiliyorlar. Sebeplerinden birinin bu olduğunu düşünmekle birlikte, tabii ki kişinin kendi karakteri ile de ilgili bir durum olduğunu da söyleyebilirim.

Bir üyesi olarak, yeni nesli nasıl yorumluyorsunuz?
Dijital dünyanın gelişmesi ile birlikte her bilgiye çok hızlı erişen bir kuşak; bu da maalesef hızlı tüketmemize ve belki de tatmin olamamamıza sebep oluyor. Önümüzde belki kısa, belki uzun bir hayat var ama çok hızlı bitiriyoruz her şeyi. Tüketim çılgınlığının bizi yaşlandırdığını, mutsuzlaştırdığını hissediyorum.

Müzikle ilgili olduğunuzu biliyorum. Bu alanda çalışmalar yapıyor musunuz?
Müzik, sanırım hayatımın yüzde 60'ından fazlasını kapsıyor. Çocukluğumdan beri müzikle uğraşıyorum; bununla ilgili kendi çapımda birçok çalışma yapıyorum. Arkadaşlarımı desteklemeye çalışıyorum; müzisyenlerle müzik konuşmayı, onları dinlemeyi seviyorum. Bunun dışında yakın gelecekte çok büyük bir planım yok. Şu anda müzikle ilgili bir çalışma yapmak, benim gerçekten müziğe verdiğim değerin yanlış anlaşılmasına, başka şeyler için müzik yaptığımın hissedilmesine sebep olsun istemem. Şimdilik müziği evimde, arkadaşlarımla, kendi aramızda yapmayı tercih ediyorum.

Baktığımızda tarz olarak pek çok kişiden sıyrıldığınızı görüyoruz. Moda ve stil sizin için ne ifade ediyor?
Özel bir trendi veya modayı takip etmiyorum; gerçekten kendi sevdiğim şeyleri giyiyorum.

Son olarak, hayatta bir B planınız var mı? Oyunculuk dışında ilgilendiğiniz bir alan ya da meslek…
Hayatta şimdilik bir B planım yok. Planım mutlu olmak, huzurlu olmak, sevdiklerimle birlikte olmak. O yüzden genelde anın planını yapıyorum. Tabii geleceğimi de düşünüyorum, belki ileride başka alanlarla ilgili de çalışmalar yapabilirim. Bakalım…

BİZE ULAŞIN