2020'ye damga vuracak 20 pazarlama trendi

Bildiklerinizi unutun, bu yıl her şey yeniden tanımlanıyor. Kendi sınırlarınızı sınırsızlıklar boyutuna yükseltmedikçe hayat sizi şaşırtmayacak.

Giriş Tarihi: 15.01.2020 13:50 Güncelleme Tarihi: 15.01.2020 13:50

Bildiklerinizi unutun, bu yıl her şey yeniden tanımlanıyor. Kendi sınırlarınızı sınırsızlıklar boyutuna yükseltmedikçe hayat sizi şaşırtmayacak. Stratejik pazarlama ve marka yönetim uzmanı Yelda İpekli, (@yeldaipekli) pazarlama trendlerini yazıyor.

1 DUYGU ÇAĞI BAŞLIYOR
Teknolojinin hızlı gelişimi başımızı döndürdü. Çağa teknoloji çağı demiştik ancak çok net ki teknoloji bir çağ tanımından öte hayatın kendisi oldu bile. Robotlaşan dünyada duygular dönemi başlıyor. Duyguyu yakalayan, insani değerleri ön planda tutan bir döneme giriyoruz. Toplumsal konular ve bireysel insani değerler en çok konuşulacak konular olacak. İnsanlığımızı hatırlayacağız. Robotlara inat, yaşasın duygusallık, farkındalık.

2 Z KUŞAĞI TÜKETİME DAHİL OLMAYA BAŞLADI
Z kuşağının temel özelliklerini bilmeyen markalar, şirketler, hizmetler hem algıda hem kârda kaybedecekler. İletişim, pazarlama, moda artık Z kuşağına odaklanmalı. Bu kuşak girişimci ve özgür ruhlu. Ve enteresan gelebilir ama sosyalleşmek için teknolojiyi kullanmıyorlar. Teknoloji onlar için hayat kolaylaştırıcı bir araç.

3 DİJİTAL DETOKS
Sosyal medya odaklı hayatlardan sıkıldık. 2020'de en çok duyacağımız kavramlardan biri, dijital detoks olacak. Sosyal medyadan, hatta telefon ve bilgisayardan uzak zamanlar hayat hedefleri arasında yer alacak.

4 KİŞİSEL MARKALAŞMA EN GÜÇLÜ KAVRAM
Aidiyet duygusu ve onunla oluşan bireyselliği tanımlamalar öncelerde kaldı. Artık her birey kendi başına soyadından, çalıştığı şirket, mezun olduğu okul gibi çatı markaların gölgesinden çıkıp kendi öz değerini geliştirmeyi ve markalaşarak farklılaşmayı gündemine alacak. Kişisel markalaşma sadece popüler olmak değil, inanılır olmakla ilgili bir dizi çalışma. Aklı karışık insanlar bu konuda zaman harcayacaklar. Kişisel gelişim evrelerinden geçenler ise kendi değerlerini marka felsefesinde ortaya koymayı hedefleyecek.

5 HİKAYENİN GÜCÜ
Tecrübe en önemli değer. Bunu bir hikaye ile sunabilmek yoğun gündem yorgunu kişilerin dikkatini çekmek için en etkili yöntem. Sadece başarı ya da pozitif hikayeler değil, gerçek ve yol gösteren empati duygusunu tetikleyenler fazlasıyla alıcı bulacak.

6 DOĞALA YAKIN DURMAK
Fazla iletişim, insanları doğal olandan uzaklaştırdı. İspatlamak, göstermek telaşları dengeyi bozdu. Özgün değerler sunan, modaya kapılmadan kendini kendince ifade eden her ürün, marka, hizmet ve kişi dikkat çekecek.

7 GÜNDEMİ MEŞGUL EDECEK SOSYAL FARKINDALIK TÜM DENGELERİ DEĞİŞTİRECEK
Ortak ve toplumsal bir konuyu gündeme getirmek ve bu konu etrafında toplanan insanların oluşturduğu güç yadsınamayacak kadar önem kazanacak. Fransa, süpermarketlerinde gıdayı çöpe atmayı yasaklayan ilk ülke. Bunun yerine bütün satılmayan gıda hayır kurumlarına bağışlanıyor. Tesco, İngiltere'de 5 bin farklı hayır kurumuna satılmamış gıda bağışı yapmak için girişim başlattı. Bunun yerine bütün satılmayan gıda ürünlerini hayır kurumlarına bağış kampanyası başlatıldı. Tesco bu konudaki en büyük örneklerinden biri.

8 ANI BİRİKTİRMEK, DENEYİM YAŞLAMAK EN FAZLA HEYECAN DUYDUĞUMUZ TALEPLER OLACAK
Hızlı yaşam yerine sindirerek yaşamak, göstermek yerine hafızada yer etmesine izin vermek daha değerli olacak. Sosyal medya çoğu insanda ters tepmeye başladı. O yüzden sadece göstermek için değil, hissederek yaşanan deneyimler daha fazla rağbet görecek.

9 ÇOCUKLUĞA DÖNÜŞ
Nostalji ve çocukça duyguları keşfetmek tüm hizmet vadedenlerin, markaların üzerinde çalıştığı konu. 60'lar, 70'ler sadece müziklerle değil, çocukça çoşkuları yakalayacak ve bu duyguları keşfedecek her şeyiyle önem kazanacak. Tombala, kağıt manken giydirmek gibi oyunlar ve oyuncaklar büyüklerin dünyasına girecek. Tabii ki oyunlaştırma teknoloji ile birleşince ayrı bir sektör oldu bile. Gaming'in hayata katılması 2020'nin en önemli gelişmesi olacak.

10 EVE DÖNÜŞ
Ev artık daha çok yaşanılan, daha çok zaman geçirilen bir tanımda. Ev dekorasyonu, home ofis konsepti ve tek başına yaşamlardan dolayı farklılaşmaya başladı. Ev, yeri geldiğinde çalışma mekanı, yeri geldiğinde sosyalleşme mekanı olarak daha yaşanır kılınacak.

11 SAĞLIKLI İLİŞKİLER
Az ama öz değer kazanacak. Güvenlik hissiyatının tetiklemesi ile birlikte kalabalıklardan çok hayat amacını destekleyen ilişkiler daha net tanımlanmaya başlayacak. Görünen o ki evlilik yaşı düşecek. Genç evlilikler bizleri şaşırtacak.

12 TATİL ANLAYIŞI DEĞİŞTİ
Tatil değerlendirilmesi gereken bir zaman olarak tanımlanıyor. Ve yılda bir veya iki kez değil, ihtiyaç duyuldukça planlanan, çeşitlendirilen bir tanıma sahip. Yoga kampları, keşif gezileri, macera tatilleri derken içine tarım, spor, hobileri de katan yeni tatil paketleri tercih edilecek.

13 BİR GRUBA AİT OLMAK DUYGUSU YÜKSELEN TREND
Hayat amacındaki hedefleri destekleyen tüm ilişkiler yükselen trend. Arkadaşlıklar, eş seçimi, ortak bir sosyal sorumluluk projesi ya da hobi grupları bu kavram karmaşası içinde bireyin kendini güvende hissetmesi için oluşturacağı alan.

14 VİDEO VE HAREKETLİ GÖRSELLER
Ortalama okuma süresi dört dakika. Bu gerçek okumaya bakış açımızı değiştirecek. Okumak yerine görmek ve bilgiyi daha içselleştirerek almamızı sağlayacak uygulamalar teknoloji sayesinde hayatımıza sunulacak.

15 SESLİ ARAMALAR ÇOK DAHA FAZLA KULLANILACAK;
Siri ve benzeri uygulamalar hayatı kolaylaştıran ev aplikasyonları daha çok hayatın içinde olacak. Araba kullanırken cep telefonumuzdan yol bulmasını istemek, evdeki kameradan evimizi kontrol etmek bilim kurgu filmlerinin çok ötesinde hayatımızın içine girecek.

16 MARKA EŞLEŞMELERİ
Markaların birlikte geliştirdikleri projeler daha çok gündemde olacak. Rakip olabilecek markalar güçlü yönlerini birleştirerek müşterileriyle bire bir ilişki kurmak için ortak zamanlar oluşturacaklar. Örneğin moda perakende devi olan Asos ve dijital çözümler sunan Wayra, güçlerini birleştirdiler. İşbirliği çerçevesinde ortaya çıkan moda teknolojisi programıyla, hızlı görsel arama uygulamasını piyasaya sürdüler. Bu uygulama Asos'un dünya çapındaki 11 milyon müşterisinin alışveriş deneyimini iyileştirerek, aradıkları ürünü çok hızlı ve kolayca bulmalarına olanak sağlıyor.

17 PARA KAVRAMINA YENİ BAKIŞ
Para bir bedel ödemedeki tek araç değil artık. Ödemede oldukça inovatif yaklaşımlar gelişti. Nakit ödeme neredeyse hayatımızda yok denecek kadar az. Kredi kartları da bir sonraki aşamada eski kalacak. Alternatif para birimleri ve işlem türleri yaygınlaştı ve kabul görmeye başladı. Biriktirdiğiniz millerle uçak bileti almak ya da bunun yerine çeşitli markalardan alışveriş yapmak bu duruma en güzel örneklerden biri. Şifresiz ödemeler yaygınlaşmaya başladı. İşlemleri yaparken sadece bireyin olmasının yeterli olduğu gibi yenilikler uygulanmaya geçti bile.

18 LÜKS NE ZAMANDIR KAVRAM OLARAK DEĞİŞSE DE 2020'DE TAM OLARAK BUNU HİSSEDECEĞİZ
Artık özel bir jette seyahat etmeniz için zengin ve ünlü olmanıza gerek yok, uygun fiyatlarla rezervasyon yaptırabilirsiniz. Deneyimsel lüks, ulaşılabilir lüks kavramları markaların ve hizmetlerin en çok kafa yoracakları alan olacak.

19 CİNSİYET VE ROLLERİN DEĞİŞİMİ
Cinsiyete dayalı görevler ve beklentiler artık daha önceki çağın tanımları arasında sıkışıp kaldı. Toplumun gün geçtikçe yıkılan tabularıyla cinsiyet ayrımı gözetmeksizin, eşit bir yaklaşım söz konusu. Toplumsal algı ciddi anlamda değişirken, hizmetler de buna bağlı olarak değişiyor ve ikisi arasında zamanla bir uyum yakalanması gerekiyor. Bu algı değişimi aileden tutunda anne, baba, öğretmen gibi tabulaştırılmış tüm kavramları değiştirecek.

20 EĞİTİM VE ÖĞRENİM MESLEK SEÇİMİ KONULARI
Tek konuda uzmanlaşmak yerine o bilim dalını destekleyen birden fazla alanda uzmanlaşmak yeni mesleklerin tanımı. Öğretme ve öğrenim şekli geleceğin meslekleri ve yetkinlikleri bazında yeniden değerlendirilecek. Robotlar, yapay zekâ iş dünyasını altüst edecek derken aslında yapay zekânın yapamayacağı yetkinlikler meslek kavramını oluşturacak.

BİZE ULAŞIN